-600 km běhu horami-
ZAPOMENUTÁ STEZKA
nejkrásnější místa
českého, německého a polského pohraničí
-běh pohraničními horami-
V roce 2022 se filmař Petr Pavlíček stal prvním člověkem vůbec, kterému se podařilo přeběhnout Norsko na délku čistým trailovým způsobem, striktně bez použití asfaltových cest. Jednalo se o 72 dní a 3000 km těžko schůdnými divokými skandinávskými horami, úmornými močály a nekonečnou arktickou pustinou. Petr o celém procesu nazvaném Run Norge pa langs natočil 240 hodin filmového materiálu pro budoucí film a seriál. Nyní Petr zkusí vytvořit lehčí, ale i tak krásnou středoevropskou verzi podobně dobrodružné cesty, která propojí nejkrásnější známá i neznámá místa česko-německo-polského pohraničí.
600 km
vzdálenost
+ 12 000
převýšení
max 10
dny na trase
méně než 10 km
na asfaltu
30 min
plánovaný film
-fotoGALERIE-
Několik ilustračních fotek z míst na plánované trase z Petrova archívu.
-idea -
Cílů tohoto menšího dobrodružného projektu je několik. Čistě osobních i tvůrčích.
- Vytvoření pokud možno čisté, logické a přírodní neoficiální trasy napříč pohořími ležícími v blízkosti severní hranice České Republiky
- Propojení nejkrásnějších míst těchto pohoří: Českosaské Švýcarsko, Lužické hory, Ještědský hřbet, Jizerské hory, Krkonoše, Vraní hory, Adršpašsko-teplické skály, Broumovské stěny, Góry Stolowe, Góry Bystrzyckie, Králický Snežník, Jeseníky, a Rychlebské hory
- Natočení krátkého 20-30 min dokumentu
- Otestování si vlastních fyzických limitů. Terén zde bude mnohem jednodušší a běhatelnější, než při loňské expedici norskou divočinou beze stezek. Petr si chce zkusit, kolik bude (při vynaložení stejné denní námahy jako v Norsku) schopen ujít či uběhnout kilometrů za den po „českém trailu“
- Trénink na podobný projekt na konci léta ve Skandinávii – buď Kungsleden Trail (470 km) nebo Norge pa Tvers (Norsko na šířku – cca 580 km)
- Počátek tvorby a propagace nového multimediálního projektu, zaměřeného na fastpacking, extrémní běhy, FKT dálkových tras a podobně
-tým -
-partneři projektu-
-Pravidla a strategie -
Jedná se o menší a po všech stránkách nesrovnatelně lehčí projekt, než byl první přeběh divočinou Norska. Cílem tohoto projektu tedy není vytvoření „absolutně čisté trasy“ bez kousku asfaltu. Ne, to bychom se ve střední Evropě nedostali na mnoho hezkých míst. Cílem ovšem bude co nejčistěji, ale zároveň logicky propojit nejkrásnější místa pohraničních hor, známá, i ta naprosto opuštěná. Tato stezka povede částečně po značených stezkách, neznačených lesních trailech i zcela volně přírodou. Někdy si trasa běhu oproti již existujícím dálkovým stezkám i výrazně „zajde“ na zajímavé skryté místo v horách, jindy si již existující značené turistické stezky zkrátí volným terénem, a vyhne se tak většině měst, vesnic a větším úsekům po asfaltu. 3 zajímavá horská městěčka Kurort Oybin (DE), Miedzygorze (PL) a Jeseník (CZ) budou do trasy zaměrně zapojena.
-natáčení dokumentu-
Projekt bude supportovaný, Petr poběží s několika akčními kamerami, které si bude dle potřeby měnit, dobíjet a zálohovat data u jednočlenného support teamu. Cílem nebude špičkový celovečerní film (který si vyžaduje několik hodin denně natáčení, létání dronem v každé oblasti atd), jako u norského projektu, nýbrž o syrové autentické zachycení pokusu o relativně rychlý „přeběh“ hor. Film tedy bude natáčen za běhu, pouze malými kamerami, bez dronu, a důraz a energie budou kladeny z 80% na pohyb vpřed a pouze z 20% na natáčení a focení. V Norsku to bylo 50/50.
-ukázka z podobných bežeckých projektů-
-mapa -
Tato mapa zobrazuje přibližnou trasu běhu. Mapy.cz neumožňují vložit do plánované trasy části „volným terénem“, proto bude finální trasa na mnoha místech vedena trochu jinudy, mimo asfalt, například přes lesy a louky v okolí obcí, potoky atd. Vše bude důkladně zaznamenáno dvěma GPS systémy.